Adott egy mobiltelefon, ami egyben iszonyúan jól kezelhető kéziszámítógép is, és hiperkönnyű alá alkalmazásokat fejleszteni. Ráadásul mindenki imádja, ezért jelentős felhasználói bázist tudhat majd magának pár éven belül. Ez természetesen a Palm Treo. Oké, oké, vicc volt. Nyilván az iPhone-ról van szó.
Adott tehát a lehetőség, hogy a VoIP-alkalmazások végre kitörjenek az ő kissé idegenszerű, nehézkes, számítógéphez kötött világukból, és helyet találjanak végre ott, ahova mindig is vágytak: a mobiltelefonon.
Íme két vicces figura, akik nem kevesebbet mondanak (és mutatnak), mint hogy nagyjából elkészültek iCall nevű iPhone-alkalmazásukkal, ami nemcsak VoIP-hívásokat tud majd kezdeményezni és fogadni, de mindezt az iPhone-felhasználó "normál" telefonkönyvének segítségével teszi majd. Sőt az alkalmazás képes lesz bejövő, már folyamatban lévő hívások VoIP-ra való zökkenőmentes átirányítására is. (Amellett, hogy ez elég lenyűgözően hangzik technikailag, Amerikában több jelentősége van, mint nálunk: ott a bejövő hívásokért is fizetni kell.)
Az iCall alkalmazás a fejlesztői szerint abszolút legális, és teljesen az Apple által kijelölt szabályok tiszteletben tartásával készült el (tehát az iTunes Store-on keresztül hamarosan letölthető lesz).
Ugyan Amerikán kívül nem biztos, hogy nagy sikere lesz az iCallnak, de egyéb VoIP-szolgáltatók (pl. Skype) nyilván nem szeretnének majd lemaradni a versenyben, tehát tőlük is várhatunk majd hasonló, könnyen használható és integrált megoldásokat.
Az Apple csak annyit köt ki, hogy a VoIP-alkalmazások kizárólag WiFi-n keresztül bonyolíthatják le a hívásaikat, 3G-n vagy EDGE-n át nem.
Az iPhone-verzión kívül egyébként nem teljesen új dolog ez az iCall: egy pár éve működő amerikai VoIP-szolgáltatásról van szó, ami jelenleg egy Windows-alkalmazáson keresztül érhető el. Az USA-beli és kanadai telefonszámok ingyen hívhatóak róla, más országokba pedig igen olcsón (percenként pár dollárcentért) lehet telefonálni. Magyarországra pl. egy vonalas hívás ára 1,7 dollárcent; egy mobiltelefoné 16,7 cent. A céget 2005-ben alapította két magánszemély, a weboldaluk szerint jelenleg is befektetőket keresnek, de fejlesztőket is, akik végre megírhatnák a Mac- és Linux-verziókat is.
Honlapjukon arra is kitérnek, hogy az általuk fenntartott céges telefonkönyvbe való bekerülésért kérnek pénzt, valamint az általuk forgalmazott fejhallgatókért – bár ez utóbbiak eladásai némileg csökkenhetnek, ha mindenki az iPhone-on fogja igénybe venni az iCallt. Némi bevételre tesznek még szert a nemzetközi hívásokból is.
Érdekes egy cég, fura figurákkal az élén, és talán kicsit naiv üzleti modellel – de az Almahír sok sikert kíván nekik, és hálás, amiért vállalják az iPhone-os VoIP úttörőinek a szerepét.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Informatika, Internet, WEB 2.0 2008.07.11. 09:15:46
Trackback: Informatika, Internet, WEB 2.0 2008.07.11. 09:15:40
Trackback: Informatika, Internet, WEB 2.0 2008.07.11. 09:14:54
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.